Raty i oprocentowanie

 

Praktycznie każdy kredyt spłacamy w ratach, a w przypadku tematu kredyt mieszkaniowy ilość rat jest przeważnie bardzo duża. Wysokość rat uzależniona jest oczywiście od wysokości pożyczki, terminu kredytowania, ale także od oprocentowania i dodatkowych opłat.
Oprocentowanie to najważniejszy składnik raty, poza właściwą spłatą. Sytuacja wygląda następująco, iż kwota należnych bankowi odsetek to kwota wprost proporcjonalna w stosunku do oprocentowania oraz kontraktowanej długości spłaty całości kredytu.
Rzeczą o której należy bezwzględnie pamiętać to rozumienie oprocentowania dla banku. Banki rozumieją oprocentowanie zawsze w systemie rocznym, co dotyczy nie tylko kredytów mieszkaniowych jak i całości kredytów jak i depozytów bankowych. Miesięcznie do raty zaciągniętego kredytu doliczane zostają odsetki, których wysokość naliczana zostaje z kolei od pozostałego do spłaty kapitału. Stosowana jest jednak stopa procentowa adekwatna do ilości dni w danym miesiącu.
Kredyty udzielane są w dwóch opcjach pod względem rat, a mianowicie w ratach równych oraz w ratach malejących. Różnica jest dość znaczna i polega na tym, iż wysokość raty jest stała lub comiesięczne odsetki naliczane od pozostałego kapitału z miesiąca na miesiąc są coraz niższe. Oczywiście przy okazji raty stałej należy uwzględnić wahania ze względu na ilość dni w danym miesiącu, jednakże można przyjąć to jako stałą, jako że bardzo łatwo przeliczymy ratę na każdy miesiąc jak i jest to reguła obowiązująca w całej ciągłości kredytowania.
Należy także wspomnieć o zagadnieniu oprocentowania kredytów hipotecznych. W zdecydowanej ilości przypadków kredyty mieszkaniowe hipoteczne pod względem oprocentowania naliczane są w oparciu o zmienne warunki. W zależności od banku, co pewien czas przesyłane są do kredytobiorcy dane o nowych zasadach i stawkach naliczania oprocentowania. Okresy są bardzo różne i oscylują między jednym a sześcioma miesiącami. Stan ten związany jest ze zmieniającymi się warunkami gospodarczymi co głównie przekłada się na wskaźniki WIBOR oraz LIBOR.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.